Když je kratom silnější než čekáte: Co dělat při předávkování
Kratom je rostlina s poměrně dlouhou historií tradičního využití, která si získala oblibu pro své stimulační a zároveň relaxační účinky. Při rozumném dávkování je kratom považován za relativně bezpečnou rostlinu s mírnými účinky, jeho nesprávné užívání však může vést k nepříjemným či dokonce nebezpečným stavům.
Kratom je podle legislativy v České republice určen výhradně pro sběratelské účely a není schválen jako potravina, tudíž není určen ke konzumaci. Veškeré informace uvedené v tomto článku slouží pouze k vzdělávacím účelům a nemají být vnímány jako podnět k jakémukoli nakládání s kratomem, které by bylo v rozporu s platnými zákony. Autor článku nenese odpovědnost za jakékoli nesprávné použití těchto informací.
Nová várka kratomu? Začněte opatrně
Jako první bychom vám rádi důrazně doporučili, ať s každou novou várkou (šarží) kratomu začínáte opatrně a s menší dávkou. Síla kratomu a obsah účinných látek (zejména mitragyninu), se totiž liší v závislosti na kvalitě a době sklizně (hlavně ročních obdobích). V určitých případech, kdy se sklizeň opravdu “povede”, se může obsah lišit výrazně. Dva totožné druhy kratomu (stejné barvy od stejného výrobce) se tak od sebe mohou v účincích znatelně lišit. Máme pochopitelně na mysli účinky, které sběratelé pociťují při vystavení na poličku. V praxi to znamená, že dávka, která vám u předchozí várky seděla, může být u nové jednoduše moc silná.
Proč k předávkování dochází
Příliš vysoká dávka – K předávkování kratomem, stejně jako u ostatních látek, dochází nejčastěji při příliš vysokém dávkování. Každá osoba reaguje na kratom jinak, proto je důležité začínat vždy s malými dávkami. Obzvláště opatrní buďte s kratomovými extrakty.
Kombinace s jinými látkami – Alkohol, léky a další návykové látky mohou interagovat s kratomem a způsobit tak silné negativní účinky jako je nevolnosti či dezorientace. V žádném případě nedoporučujeme kratom s jakýmikoliv podobnými látkami kombinovat. Určité látky (například grapefruitový džus) mohou také zvýšit vstřebatelnost kratomu, čímž může kratom působit silněji.
Jak předávkování předejít?
- Začínejte vždy s malou dávkou – Zvláště s novou, neodzkoušenou šarží kratomu, doporučujeme začínat s menší dávkou.
- Dodržujte časový odstup – Nedávejte další dávku dříve, než se účinky té předchozí plně dostaví. K nepříjemným vedlejším účinkům právě často dochází při kombinaci více dávek.
- Nekombinujte s jinými látkami – Nikdy nekombinujte kratom s alkoholem, léky, či jinými psychoaktivními látkami.
- Hydratace a jídlo – Užití kratomu na prázdný žaludek může zrychlit nástup účinků a také zvyšovat riziko nevolnosti.
Co dělat, když k předávkování dojde
Předávkování lze většinou snadno ropoznat, ale jen pro jistotu – pokud se někdo předávkuje kratomem, mohou se objevit následující příznaky:
- Silná nevolnost a zvracení
- Závratě a dezorientace
- Silná ospalost a letargie
- Zvýšený krevní tlak a srdeční tep
Ohledně přesných postupů v případě předávkování bohužel aktuálně není mnoho dat a studií, doporučujeme však, což platí i u spousty ostatních látek, následující:
- Vhodný prostor – Při předávkování vyhledejte klidný prostor, ideálně chladnou, dobře větranou místnost s postelí bez ostrého světla.
- Hydratace – Hydratace je důležitá nejen pro zmírnění negativních účinků, ale dokáže také pomoci tělu s rychlejší metabolizací kratomu.
- Dýchání a klidná poloha – Správné a hluboké dýchání pomáhá snížit úzkost a předejít panice. Je také dobré si lehnout, případně sednout.
- Společnost – Pokud je to možné, mějte u sebe někoho druhého, kdo na vás dohlédne.
- Trpělivost - To nejhorší většinou pomine rychle, buďte v klidu a trpěliví.
- Vyhledat lékařskou pomoc, pokud je to nutné – Pokud symptomy eskalují, dostavuje se bezvědomí nebo velmi nepříjemné stavy, neotálejte a zavolejte záchrannou službu.
Závěr
Kratom je relativně bezpečná látka, ale stejně jako u ostatních látek, i tady platí pravidlo “dávka dělá jed”. Pokud zkoušíte novou várku (šarži), začínejte vždy s nižší dávkou. U kratomu je obezřetnost na místě.