Kratom a sport: Jak může ovlivnit výkon a regeneraci?
Kratom si mezi sportovci získává pozornost už nějakou dobu. Má však ve sportu reálné využití? Podívali jsme se na vědecké poznatky i zkušenosti sportovců.
Kratom je podle legislativy v České republice určen výhradně pro sběratelské účely a není schválen jako potravina, tudíž není určen ke konzumaci. Veškeré informace uvedené v tomto článku slouží pouze k vzdělávacím účelům a nemají být vnímány jako podnět k jakémukoli nakládání s kratomem, které by bylo v rozporu s platnými zákony. Autor článku nenese odpovědnost za jakékoli nesprávné použití těchto informací.
🌿 Co je to kratom a proč se o něm ve sportu mluví?
Kratom (Mitragyna speciosa) je tropická rostlina pocházející z jihovýchodní Asie, kde se její listy tradičně využívají pro své stimulační a relaxační účinky. Při nižším dávkování působí kratom spíše jako stimulant, konkrétně může zvyšovat soustředění a mít pozitivní vliv na náladu. U vyššího dávkování jsou naopak častěji zaznamenávany více relaxační a sedativní účinky, včetně vlivu na zmírnění bolesti.
V posledních letech si kratom získává nemalou pozornost i ve sportovním prostředí. Někteří sportovci ho používají jako přírodní způsob, jak podpořit energii, soustředění nebo relaxaci. Díky svým vlastnostem je někdy vnímán jako alternativa k nakopávačům, jiní naopak oceňují jeho analgetické účinky, které mohou pomoci při regeneraci po náročném tréninku.
V tomto článku se podíváme na účinky a rizika kratomu, co se týče sportovního využítí, status v profesionálním sportu, a na to, zda může být skutečně přínosným doplňkem.
⚡ Možné využití kratomu ve sportu
Kratom je znám svými rozmanitými účinky, které se mění v závislosti na dávkování. Nízké dávky mají u většiny uživatelů převážně stimulační účinek podobný kofeinu, zatímco vyšší dávky působí spíše sedativně a relaxačně. Správné dávkování tedy hraje docela zásadní roli v tom, jak může kratom ovlivnit sportovní výkon.
Zvýšení energie a motivace do tréninku
Pojďme začít teoreticky. V nižších dávkách kratom působí podobně jako kofein – většina uživatelů popisuje vyšší energii, vyšší soustředění, zlepšení nálady a silnější motivaci do různých činností, včetně sportu. Účinky nebývají přirovnávány k silnějším stimulantům, ale spíše k takové “lepší kávě”. Z toho lze vyvodit, že se kratom hodí jako “nabuzovač” před tréninkem a zároveň ho i využít jako látku, která podpoří soustředění při tréninku.
Snížení vnímání bolesti a podpora regenerace
Jedním z dalších důvodů, proč někteří sportovci sahají po kratomu, je jeho schopnost tlumit bolest a celkově působit relaxačně. Tím, že kratom interaguje s opioidními receptory (přičemž však, a to je vhodné zdůraznit, není opiát), může pomoci zmírnit bolesti svalů a kloubů po náročném tréninku a celkově uklidnit tělo a mysl. Samotný vliv kratomu na zvýšení prahu bolesti je prokázan studiemi. Tím lze vysvětlit popularitu kratomu v silových sportech a kulturistice, kde se obecně těší, alespoň v mainstreamu, docela značné oblibě.
Kratom však může mít, minimálně u značné části uživatelů, i negativní vliv na samotnou regeneraci a odpočinek. K tomu se dostaneme v dalším odstavci.
🏋️♀️ Kratom očima sportovce: Výhody, rizika a individuální účinky
Abychom nabídli možná co nejrealističtější pohled na využití kratomu ve sportu, přinášíme pohled z praxe kulturisty a sportovce, který je mimo jiné příležitostným uživatelem kratomu a podílel se na tomto článku. Jeho postřehy vám mohou pomoci pochopit, jak kratom skutečně působí v praxi a jak ho sportovci vnímají.
Kratom jako předtréninkový stimulant
„U některých sportovců, hlavně z řad kulturistiky a fitness, jsem zaznamenal, že je kratom využíván jako předtréninkovka, která dodá chuť, energii a soustředění na trénink. V nižších dávkách jsem sám zaznamenal lepší náladu a větší ochotu jít si zacvičit. Na druhou stranu, já osobně mám při tréninku raději čistou mysl, takže kratom pro tento účel nevyužívám.”
Kratom pro relaxaci a regeneraci
„Myslím, že většina uživatelů kratomů, kteří sportují, ho užívají spíše k relaxaci po tréninku. Kratom je často vnímán jako méně riziková alternativa alkoholu nebo jiných látek, které si člověk dá pro nějaké odreagování. Ty negativní dopady na regeneraci a celkové zdraví tam pravděpodobně nejsou takové, jako u alkoholu, ale je to samozřejmě jen osobní postřeh, nejsem si vědom studií přímo na toto téma.”
Možná rizika a individuální účinky
„Některé studie naznačují, že by kratom mohl mít negativní vliv na hladinu testosteronu, resp. ji krátkodobě snížit, i když tato problematika není úplně dostatečně prozkoumána. Zaznamenal jsem také, a věřím že nejsem jediný, schopnost kratomu krátkodobě snižovat chuť k jídlu a oddalovat spánek (díky svým stimulačním vlastnostem, které jsou podobné kávě), což může být při potréninkové regeneraci přítěží, pokud se kratom správně nenačasuje. Tyto účinky jsou však docela individuální.”
Vliv na vytrvalostní sporty
„V oblasti vytrvalostních sportů, jako je například cyklistika, jsem zpozoroval především pozitivní vliv na náladu a chuť pokračovat v tom sportu, takovou tu pozitivní motivaci. Nezaznamenal jsem však měřitelné zvýšení výkonů. Soutěžní doplněk to podle mě určitě není, ale na ty tréninky to několika sportovcům, které znám, dává smysl.“
🏆 Kratom v profesionálním sportu
Přestože kratom může mít benefity, jako je lepší nálada, soustředění nebo snížené vnímání bolesti, nejsou nám známy studie o jeho přímém vlivu na zvýšení sportovního výkonu.
Kratom byl v minulosti několik let monitorován Světovou antidopingovou agenturou (WADA), ale od roku 2018 již není sledován a není obecně považován za látku zvyšující výkon. Aktuálně není zařazen na seznam zakázaných látek WADA, a jelikož se podle kodexu WADA řídí i Antidopingový výbor ČR, neměl by tak aktuálně ani českým sportovcům hrozit postih kvůli kratomu.
Co se týče vlivu na soutěžní sporty, tak přestože není kratom zakázán, sportovci by měli jeho užívání zvážit, zejména s ohledem na možná rizika.
⚠️ Rizika
Mezi možné vedlejší účinky kratomu patří nevolnost, závratě, žaludeční potíže nebo zvýšený (či u některých jedinců snížený) krevní tlak. Při častém užívání může vzniknout tolerance nebo psychická závislost. Možné vedlejší účinky zpravidla nabývají na intenzitě při vysokých dávkách a dlouhodobém užívání. Pokud se tedy sportovec rozhodne kratom užívat, odborníci jej doporučují užívat s rozmyslem, mírou a ne každý den.
Závěr
Kratom je látka, která si nachází své místo i mezi sportovci, a to nejen v oblasti fitness a kulturistiky. Někteří sportovci jej využívají jako předtréninkový stimulant, jiní spíše oceňují jeho relaxační účinky. Kratom může být ve sportu užitečný v určitých situacích, ale rozhodně není univerzálním řešením pro zlepšení výkonu nebo regenerace.